Հանձնաժողովն անցկացրել է 56 նիստ, որից 37-ը՝ հերթական, 19-ը՝ արտահերթ: Հանձնաժողովը գլխադասային է նշանակվել 121 օրենքի նախագծի, որից 15-ը՝ օրենքների նախագծերի փաթեթներ են: Ամբողջությամբ ընդունվել է 90 օրենքի նախագիծ: Դրանցից 66-ի հեղինակը Կառավարությունն է, 16-ինը՝ պատգամավորները, իսկ 8-ինը՝ ԱԺ խմբակցությունները: 27 նախագիծ էլ հանվել է շրջանառությունից:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ 18 համաձայնագիր, 6 հաղորդում, 20 տեղեկանք, ինչպես նաեւ 2 զեկույց:
Անցկացվել է 2 խորհրդարանական լսում՝ «Պետական գնումների համակարգի հիմնախնդիրները եւ դրանց բարելավման ուղիները», «Վարկային քաղաքականությունը եւ ֆինանսական գրագիտության խնդիրները Հայաստանում» թեմաներով:
Կայացած 6 քննարկումների արդյունքում հանձնաժողովը պետական մարմիններում թափուր մնացած տեղերի համար առաջարկել է ԱԺ-ին պաշտոնատար անձանց 5 թեկնածություն:
7-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ընթացքում հանձնաժողովը քաղաքացիներից ստացել է 49 դիմում-բողոք, 1 հանրագիր. պատասխանվել է բոլոր դիմումներին: Կազմակերպվել է շուրջ 70 քաղաքացու ընդունելություն:

The Committee held 56 sittings, 37 out of them regular, and 19 – extraordinary. The Committee was appointed Head Committee for 121 draft laws, and 15 out of them were packages of draft laws. 90 draft laws were completely passed. The author of 66 draft laws was the Government, the deputies presented 15 draft laws, and the NA factions introduced 8 draft laws. 27 draft laws were removed from the circulation.
Two parliamentary hearings were held on the themes: The Problems of State Purchase System and Credit Policy and the Problems of Financial Literacy in Armenia.
As a result of six debates, the Committee nominated 5 candidacies of the NA officials for the vacant remaining seats in the state bodies.
During the activity of the National Assembly of the seventh convocation the Committee received 49 applications-complaints, one petition: all applications were answered by everybody. About 70 citizens’ reception was organized.